Ana Sayfa » Posts tagged 'Merkez bankaları'

Etiket Arşivi: Merkez bankaları

Merkez bankalarının altına ilgisi

Altın fiyatlarında Yunanistan krizi habrlerindeki çözüldü yönlü gelişmeler olumu etki yapıyor. Altının onsu 1741 doları aşmış durumda.
Merkez bankalarının altına yönelmesi altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Ünlü yatırımcı ve internet gazetesi yazarı Dennis Gartman, dünya merkez bankalarının altın alımına devam etmelerini bekliyor. Kıymetli sarı metal, dünya bankalarının rezerv bilançolarında daha çok yere sahip olmak için adeta bir savaş vermekte.
Gartman, mevcut yatırım araçlarını devletlerin gözünden inceleyerek sözde akılcı yatırımları sorguluyor: Avrupa’daki politik ve ekonomik karışıklık, ülkelerin rezervlerini Avrupa kaynaklı devlet iç borçlanma senetlerine kaydırmalarını engellemiş durumda. Oldukça spekülatif bir yatırım halini alan Avrupa bono ve tahvilleri, birkaç yüz baz puan fazla getiri sağlamak için fazlasıyla riskli hale geldi. ABD, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda bonoları daha emniyetli gibi görünse de getirileri oldukça düşük.

Gartman, son yıllardaki merkez bankası trendinin eurodan çıkarak altına yönelmek olduğunu belirtiyor. Deneyimli yatırımcı, altına dolar dışındaki kurlarda yatırım yapmayı tercih ettiğini ifade etmekte. Şu aralar Gartman, yen bazında altın alımına ağırlık vermiş durumda.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Altın stoklarında 450 ton artış bekleniyor- 02.12.2011

02.12.2011 tarihli altın yorumları ve altın fiyatları analizleri bölümümüzde en güncel altın haberleri ve altın yorumlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.
Merkez bankalarının altın stoklarında 450 ton artış bekleniyor. Konuyla ilgili makale yazımızın devamında:

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.54 düşerek günü tamamlarken bugüne ise küçük yükselişlerle başıyor. İran gerginliği ve alınan ambargo kararları sonrasında petrolde risk primi fiyatlara katılıyor ve ABD tipi ham petrol 100.31 Dolar’da. Brent petrol 109.46 Dolar’dan işlem görüyor ve değerli metaller yükselişte.

Son gelen açıklamalara gore Kore Merkez Bankası da rezervlerine 15.4 metrik ton altın eklemiş durumda.

Dünya Altın Konseyi’nden gelen açıklamaya gore bu yıl Merkez Bankaları’nın 450 ton stok artışıyla yılı tamamlamaları bekleniyor. Diğer yandan yatırım fonlarındaki fiziki altın toplamı da 2.356 ton ile rekor seviyede.

Spot altın 1.745 Dolar’dan işlem görürken gümüş 32.89 Ons / Dolar’da. Buğday ve kahve düşüşte buna karşın soya ve buğdayda cılız alımlar hakim. Baz metaller sakin seyrederken bakırda % 0.7’lik bir yükseliş görülüyor.

Kaynak:

Gökhan Şen
Bloomberg HT
Araştırma Bölümü
gsen@bloomberght.com
Twitter.com/Gokhan_Sen

Yatırım Borsa Yatırım Borsa