Ana Sayfa » Posts tagged 'Moody’s in uyarısı'

Etiket Arşivi: Moody’s in uyarısı

Moody’s in uyarısı sarı maden fiyatlarına değer kaybettiriyor – 29.11.2011

Moody’s in uyarısı altın fiyatlarına değer kaybettiriyor . Altın fiyatları bir yandan dolardaki yükseliş ve düşüşlerden etkilenirken bir yandan da uluslararası kuruluşların kararları altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor:

Moody’s Yatırımcı Servisi’nin Avrupa’nın borç krizi sebebiyle bankaların notunu kırabileceği uyarısının ardından Avrupa’ya dair endişelerin artmasıyla dolar güçlenirken altın zayıfladı.

Külçe altının onsu yüzde 0.3 değer kaybettikten sonra Singapur’da yerel saatle 12.24’te 1,710.82 dolardan işlem gördü. Altın, dün ise yüzde 1.7 kadar değer kazandı. New York Comex’teki şubat teslimli altın vadelilerinin onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,714.30 dolar oldu.

“Altın ve gümüş fiyatlarında güçlü doların yanında düşük likidite ve volatilite artışı da rol oynuyor.” diyen Societe Generale SA emtia stratejisti Jeremy Friesen,”Normalde kar satışları yılın sonuna doğru gerçekleşir ama her ne kadar henüz erken olsa da kar satışı sezonu da açılmış olabilir.” yorumunda bulundu.

Moody’s Yatırımcı Servisi’nin 15 Avrupa ülkesindeki 87 bankanın notunu kırabileceğini açıklamasının ardından euro, dolar karşısında değer kaybetmeyi sürdürüyor. Almanya’nın tahvil satışında yaşadığı hayalkırıklığının ardından İtalya ve Belçika bugün tahvil ihalesine gidecekler. Bloomberg’in derlediği verilere göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,351 metrik ton ile rekor kırdı.

kaynak: BloombergHT

Yatırım Borsa Yatırım Borsa