Ana Sayfa » Posts tagged 'rekor kırdı'

Etiket Arşivi: rekor kırdı

Emtia piyasa rekor kırdı 31.01.2012

Altın piyasası son zamanların Ocak ayı rekorunu kırdı. Altının onsu hızlı bir şekilde yükseldi ve gelen kar satışlarıyla bir nebze gerilese de altın fiyatlarında yükseliş devam etti.

Altın fiyatlarını ve çeyrek altın ile cumhuriyet altınlarını canlı olarak Kapalı çarşı altın fiyatları bölümümüzden takip edebilirsiniz:

Zayıflayan dolar altın yetırımını desteklerken fiziki alımların da artması ile altın 2008 yılının ocağından beri en iyi performansına hazırlanıyor. Gümüş ise 1983’ten beri en iyi ocak ayı performansına hazırlanıyor.

Spot gold yüzde 0.6 artışla 1,741.07 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 16.06’da 1,740.41 dolardan işlem gördü. Ağustos ayından beri en iyi kazancını elde eden sarı metal yüzde 11 artış kaydetti. Bu ay yüzde 21 yükselen gümüşün onsu yüzde 0.7 artışla 33.75 dolar oldu.

Citic Futures Co baş yatırım stratejisti Wang Xiaoli konuyla ilgili “Fiziki ve yatırım talebi ile yükselen altın hala daha portföylerdeki güvenli liman alanını koruduğunu gösterdi.” yorumunda bulundu.

ETF’deki altın varlıkları aralık ayındaki yüzde 1.3 düşüşten bu ay yüzde yüzde 0.6 tırmandı. Varlıklar en son geçtimiz yılın aynı ayında bu kadar büyük çıkış göstermişti. Bloomberg’in verilerine göre ETF’deki altın varlıkları 13 aralık tarihinde kırılan rekordan yüzde 1 eksikle dün 2,371.248 metrik tona ulaştı.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa