Ana Sayfa » Posts tagged 'yeşil altın'

Etiket Arşivi: yeşil altın

Yeşil , Beyaz ve Sarı Altın

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN BAŞLIĞA TIKLAYINIZ

Renklerine göre altın çeşitlerini incelediğimiz bu yazımızda Yeşil altın, beyaz altın ve sarı altın çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Sarı Altın Sarı altın, altının en yaygın rengini taşır ve genellikle gümüş ve bakır ile alaşımları yapılır. Alaşımın rengi, içerdiği altına bağlı olarak değişir. Herhangi bir alaşımdaki altın miktarı (saflığı) karat (k ya da kt) olarak ifade edilir. Saf altın 24 karat (100% altın) olup kuyumcukta kullanılamayacak kadar yumuşaktır.

Beyaz Altın Beyaz altın, renk olarak sarı altından daha hızlı bir biçimde popüler hale gelmektedir. 14 kt’ lık beyaz altınlar, fiyat etiketlerinin tersine görünüş olarak platine benzediklerinden en çok rağbet edilenleridir. Beyaz altın, sarı altınla aynı özelliklere sahip olsa da, sarı altından farklı olarak alaşımında nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller kullanılmaktadır. Beyaz altın son derece yansıtıcıdır ve rengi asla solmaz… 18kt’ lık beyaz altında %75 oranında altın bulunduğundan ve 14kt’ lık beyaz altın ise %58,3 oranında altın içerdiğinden, bu iki metalden yapılacak mücevherler hafifçe sarı bir renge sahip olabilecektir. Beyazlığı arttırmak için, hemen hemen bütün beyaz altınlar platin ailesine mensup son derece sert, beyaz ve parlak bir metal olan rodyumla kaplanırlar. Zamanla, olağan aşınma etkisiyle bu rodyum kaplama aşınmaya başlar

Yeşil Altın Bakır ve daha çok gümüş karıştırılarak elde ediliyor. Nadir görülen bu tondaki altını, modern tasarımcılar, isteğe bağlı olarak çok özel koleksiyonlannda ya da siparişlerde kullanıyorlar. Yeşil altın yüzük parlaklığını çok çabuk kaybederek solar.

Yatırım Borsa Yatırım Borsa