Ana Sayfa » Posts tagged 'Yunanistan krizi'

Etiket Arşivi: Yunanistan krizi

Yunanistan Krizi ve LTRO

Der Spiegel’in başlığını sevdik..Onu kullandık..Çünkü Avrupa’da zaman risk içeriyor…İşler iyiye mi gidiyor..Kötüye mi?

Yunanistan kurtarıldı ve İtalya ile İspanya’nın düzelme sürecine girdi havası ile euro bölgesinde renk pembe hava bahar havası.

Dün Almanya parlemento başkanının “yeni bir atılımdayız”açıklaması da bu bahar havasının göstergesi.Öyle ki EFSF için katı düşünen Almanya’dan bile kurtarma fonlarının toplam miktarı 700 milyara çıksın,EFSF ve ESM birleşsin güvenlik duvarı arttırılsın sözleri geliyor.

Merkel ise zaman sürecinin farkında.Bu zamanı iyi kullanmalıyız çünkü aksi takdirde dünya bize güvenmeyecek derken Barroso büyümenin önemine vurgu yapıyor ve bu artan likidite ortamında büyüme şart ifadesi kullanıyor.

LTRO’ya talep bu sefer daha da yüksek oldu ve tahvil faizleri kritik seviyelerin altına indi, fakat artık bankalarla devletler iyice iç içe geçmiş durumdalar… Yani bankalar yüksek kaldıraç kullanarak devlet tahvillerine yaatırıyorlar bu parayı, tahvillerde bir miktar düşüş, faizlerde bir zıplama ise bilançoları çok ciddi etkilenecek durumda.

Bankalarla devletlerin kaderi artık bir, eğer sıkıntı olursa tahvil faizleri tekrar tırmanışa geçerse krizin büyüklüğü hayalleri zorlayacak seviyede olabilir. Bunun olmaması için bölgenin büyümesi lazım…

Almanya’dan sabah gelen perakende satışlar ise beklentinin çok ötesinde kötü…

Der Spiegel yazısının arasında kriz sadece küçük bir mola mı verdi diye soruyor…

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com

Yunanistan krizi ve sarı maden – 21.02.2012

Yunanistan krizinde sona mı gelindi?
Bu kurtarma paketi Yunanistan’ı kurtarmaya yetecek mi?
Euronun yükselmesi ve doların düşmesi altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?
Altın fiyatları ile ilgili altın yorum ve analizlere devam ediyoruz:

Altın fiyatlarında Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’ın borcunu silme konusunda anlaştıkları haberlerinin ardından hızlanan alışların 1741 direnç seviyelerine kadar yükseldiğini gözlemliyoruz.

Cumartesi günü Çin’in munzam karşılıkları 50 bps düşürmesi ardından olumlu havanın devam ettiğini gözlemlediğimiz kotasyonda, bu aşamada, 1728,0 / 1730,0 $ seviyelerinin destek noktaları olarak ön planda olduğu kotasyonda yatırımcılarımızın gün içerisinde olası düşüşlerde 1727- 1731 $ seviyelerinden alış pozisyonuna girmesinin, 1725 $ seviyesinin stop olarak belirlenmesinin ve 1740 $ seviyelerinin hedeflenebileceğini öngörmekteyiz.
Kaynak: İntegral Menkul

Yunanistan ile ilgili gelişmeler altını yükseltiyor

Yunanistan krizinde gelen iyi haberler altın fiyatlarını yükseltirken, krizin derinleşebileceği şeklinde yapılan yorum ve açıklamalarsa ise altın fiyatlarını geriletiyor.

New York Emtia Borsası’nın COMEX Bölümü’nde altın fiyatları, günün erken saatlerindeki zayıf seviyelerinden kurtularak yükselişe geçti. Fiyatların düzelmesindeki en büyük etken, Yunanistan’ın merakla beklenen yardım pakedini alacağına dair duyulan güvenin tazelenmesiydi.
Nisan ayına vadeli altın sözleşmeleri, gün içindeki işlem saatlerinde Avrupa kaynaklı kötümser haberlerle 1.706,70 dolara kadar gerilerken dolar da euro karşısında daha kuvvetli bir konuma yükselmişti. Devam eden saatlerde AB’den gelen olumlu haberler, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketine hak kazanacağı düşüncelerini piyasalara yaydı ve euro dolar karşısında yükselişe geçti. Altın ve gümüş de durumdan istifade ederek kuvvetlenme kaydetti ve 1.730 dolar seviyelerine kadar çıktı.
Alman medyasında, Avrupa Merkez Bankası’nın portföyünde bulunan vadesi yakın bonoları yeni basılmış olanlarla takas edeceği haberinin çıkması, yatırımcıların altın ve gümüşe dönmesinde etkiliydi.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Yatırım Borsa Yatırım Borsa