Ana Sayfa » Altın Yorumları » Haftanın Kazananı Altın Oldu

Haftanın Kazananı Altın Oldu

Altın fiyatları yatırımcısının beklentileri yönünde ilerleyerek son dönemlerin rekorunu kırarak 1740 dolarlı seviyeleri geride bıraktı. Geçen hafta içerisinde diğer yatırım araçlarında durum nasıl gerçekleşti?

Borsa cephesinde ve döviz cephesindeki gelişmeleri de aşağıdaki inceleme de bulabilirsiniz.

Altın yorumu ve analizleri ile sizlere güncel verileri sunmaya devam ediyoruz:

Her hafta sonu olduğu gibi geçtiğimiz hafta özeti raporumuzla yine sizlerleyiz. Geçtiğimiz hafta neler olmuş, pariteler hangi seviyeleri görmüş hep beraber tekrar gözden geçireceğiz.

Kuşkusuz geçtiğimiz haftanın en merakla beklenen gelişmeleri ECB PPK karaları ve ABD tarım dışı istihdam değişimi rakamlarıydı. Bu iki kritik gelişmenin yanında RBA ve BoE faizleri kararları, Avustralya büyüme ve istihdam verileri, İngiltere PMI ve üretim verileri piyasayı etkileyen diğer gelişmelerdi.

Her şeyden önce ECB kararından bahsedelim. Haftaladır beklenen tahvil alımı kararı sonunda Perşembe günü ECB’den geldi. Faizler beklendiği gibi sabit kaldı. ECB 1-3 yıl vadeli hedefine ulaşmasına yetecek kadar devlet tahvili alma kararı verdi. Tahvil alımı yapılacak ülkenin resmi yardım talebinde bulunması ve belirlenen şartları yerine getirmesi gerekecek. Ayrıca Draghi tahvil alımı programının başlaması için ESM’nin aktive olması gerek dedi. Yani 12 Eylül’de Almanya anayasa mahkemesinin ESM kanununu onaylaması gerek artık. Gözler Çarşamba gününde.

Cuma günü gelen tarım dışı istihdam değişimi verileri ise önümüzdeki hafta FOMC’nin QE3 kararı için çok önemliydi. Bu da geçtiğimiz haftanın ikinci büyük gelişmesiydi. Saat 15.30’da açıklanan veriler Bernanke’nin istihdam konusundaki endişelerini doğrular nitelikte. Ağustos ayında ABD özel sektörü sadece 97 bin yeni iş yaratabilirken, Temmuz ve Haziran rakamları da 40 bin aşağı revize edildi. İşsizlik oranındaki beklenmedik düşüş ise işgücüne katılım oranındaki gerilemeye bağlandı. Bu veriler Bernanke’ye QE3 için gerekli nedenleri veriyor.

Diğer önemli gelişmelere baktığımızda, BoE, BoC ve RBA’nın faizleri sabit bıraktıklarını ve üç merkez bankasından da beklenmedik bir açıklama gelmediğini görüyoruz.

Hafta boyu İngiltere’den PMI ve üretim verileri geldi. İmalat ve Hizmet PMI beklenti üzeri gelirken, inşaat PMI beklenti altı kalıp 50.0 kritik seviyesinin altında düştü. Cuma günü gelen İmalat üretimi ve ÜFE verileri ise beklentiden çok daha iyiydi. Genel olarak İngiltere’den gelen veriler olumluydu diyebiliriz yani.

Avustralya’dan gelen veriler ise hayal kırıklığı yarattı. Perakende satışlar, ikinci çeyrek büyüme, istihdam değişimi ve ticaret dengesi verileri hep beklenti altı kaldı. Tek iyi veri ise %5.1 ile hem beklenti altı hem dört ayın en düşük seviyesinde gelen işsizlik oranıydı.

Kanada’dan da  Cuma günü önemli veriler açıklandı. İstihdam verileri ve PMI verisi iyi gelirken, inşaat izinlerindeki artış son üçün ayın en kötü seviyesinde gelerek hayal kırıklığı yarattı.

Piyasayı etkileyen en önemli gelişmeler böyleydi. Şimdi sıra paritelerde ve ALTINda. Bakalım hangi seviyeler görülmüş bu hafta.

EURUSD hem ECB’nin tahvil alımı kararıyla hem de Cuma günü gelen tarım dışı istihdam değişimi rakamlarının QE3 ihtimallerini zirveye çıkarmasıyla haftalık bazda yaklaşık 250 pipslik bir artışla Cuma gecesini 1.28 üzerinde kapatmayı başardı. Böylece üç buçuk ay sonra ilk kez 1.28 görülmüş oldu.

GBPUSD hem iyi gelen veriler hem BoE’nin faizleri sabit tutması hem de Cuma günkü ABD verilerinin ardından yaklaşık dört ay sonra tekrar 1.60 dedi ve haftalık bazda 130 pipslik bir artışla haftayı 1.60 hemen üzerinde kapatmayı başardı.

AUDUSD Avustralya’dan gelen kötü verilere rağmen global olarak risk iştahındaki iyileşmeye bağlı olarak geçtiğimiz hafta 100 pipslik bir artış kaydetti. Özellikle Perşembe ve Cuma günü gelen alımlarla tırmanan AUDUSD hafta sonuna 1.0385 seviyesinde girdi.

USDJPY ise Perşembe günü gelen iyi ISM imalat dışı PMI ve ADP verisiyle birlikte tırmanırken Cuma günkü tarım dışı verisiyle büyük bir çöküş yaşadı fakat haftayı 78.25 seviyesinde yatay kapatmayı başardı.

USDCAD dün ABD tarım dışı istihdam değişimi verisinin ardından son bir yılın en düşük seviyesini gördü. Ayrıca BoC’nin faizleri sabit tutması ve şahin tutumunu sürdürmesi ile Cuma günü gelen iyi istihdam verileri de CAD’e yaradı. Haftalık bazda 100 pips düşen USDCAD Cuma gecesini 0.9780 ile son bir yılın en düşük kapanış seviyesinde kapattı.

USDTRY de risk iştahındaki artışla önceki hafta aldıklarının tamamını bu hafta geri verdi. Türkiye’den önemli bir veri yoktu fakat S&P’den not artırımı gündemde değil açıklaması önemliydi. Yine de dışarıda olan bitenlerin riskli para birimlerine yaramasıyla USDTRY 150 pipsten fazla düştü ve haftayı 1.7960 seviyesinde kapattı.

Gelelim ALTINa. ALTIN için gözler tabi ki Cuma günkü tarım dışı istihdam değişimi verisindeydi. Verinin beklenti altı kalması ve QE3 olasılığını artırmasıyla ALTIN kısa sürede 50 dolar kadar çıkarak 1740 üzerine tırmandı. Son altı ayın zirvesini tazeleyen ALTIN haftalık bazda 48 dolarlık bir artışla haftayı 1735 seviyesinde kapattı.

Haftanın kazananı da tabi ki ALTIN oldu. Pazartesi açılışında ALTIN alan bir yatırımcı Cuma gecesini yaklaşık 500 pipslik bir karla kapattı. Kaybedeni ise USD idi. Gelen kötü istihdam verilerinin ardından QE3 ihtimalinin iyice artmasıyla USD neredeyse bütün para birimlerine karşı değer kaybetti.

Kaynak:Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa