Ana Sayfa » Altın Yorumları » Hindistan’ın altın talebi

Hindistan’ın altın talebi

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve dolar ile Euronun etkisiyle altın fiyatlarında yeni rekorlar gelebileceği belirtilmektedir. Altına olan ilgi ve Hindistan analizi:

Hindistan’ın Başbakanlık Ekonomik Danışmanlık Konseyi, devletin altın ithalatını caydırıcı tedbirler alması gerektiğini savundu. C. Rangarajan başkanlığındaki Konsey, halkın yatırımlarının altından ziyade, finansal varlıklara yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Öneriye gerekçe olarak, Hindistan’ın altınının neredeyse tümünü ithal etmek zorunda olduğu, bunun da cari açığı artırdığı gösterildi. Hindistan’ın bu yıl 160 milyar dolar cari açığının olması bekleniyor. Altın ithalatı bunun kabaca 50 milyar dolarlık kısmını teşkil edecek.

Öneriye göre, başta kırsal kesim olmak üzere, halkı altın değil finansal varlıklara yönlendirecek kampanyalar başlatılacak. Hindistan’da çok yaygın olan altın, postanelerden bile alınabiliyor. Konsey’in önerisine göre, postanelerde altın değil, devlet tahvilleri ve bonolar satılmalı.

Hindistan altın ithalatını azaltmak için önlemler almaya başladı bile. 17 Ocak’ta Hindistan altın ithalatına %2 gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı. Söz konusu vergi daha önce sabit bir oran olarak uygulanıyordu.

Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa