Ana Sayfa » Altın Yorumları » İran krizi altını yukarı taşıyabilir

İran krizi altını yukarı taşıyabilir

Ortadoğuda ısınan suların altın fiyatlarına yarabileceği ifade edilmektedir.
İran krizinin altın fiyatlarına etkileri konulu altın yorumu aşağıda yer almaktadır.
Altın fiyatları ile çeyrek altın ve cumhuriyet altını fiyatları sitemizden canlı olarak yayınlanmaktadır.

HSBC Yatırım Bankası analistleri, Batı Dünyası’yla İran arasında arasındaki artan gerginlik ve tansiyonun, altın fiyatları için olumlu olabileceğini belirtiyor.
Ülkede, 2 Mart tarihinde 2009’dan beri ilk defa tekrarlanacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşecek. Üç sene önce, Mahmut Ahmedinejat’ın tekrar seçilmesi, aylar süren isyanlara sebep olmuş ve altın fiyatları, söz konusu dönemde oldukça büyük artışlar kaydetmişti.
Yabancı basından edinilen bilgilere göre, batılı ülkelerin İran’a uygulamaya başladıkları ambargonun etkileri, ülkede görülmeye başlanıyor. Kaynaklar, ülkenin döviz eksikliğinden dolayı yakın tarihli bir tahıl alımını iptal ettiğini belirtmekte.

Medya, İran’ın yiyecek maddeleri alımında altın veya petrol teklif ettiğini belirtmekte.
ABD’nin İran’daki en büyük özel deniz taşıma şirketi Ulusal İran Tanker Şirketi veya kamuya ait Ulusal İran Petrol Şriketi’ni hedef alması durumunda daha ciddi sonuçlar oluşabileceği de konuşulmakta. HSBC, petrol arzında fiziksel bir fark olmaması durumunda bile, İran’la Batı dünyası arasında oluşan gerginlikten dolayı petrol fiyatlarının ve dolayısıyla kıymetli metallerin yükselişe geçebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa