Ana Sayfa » Altın Yorumları » İspanya notunun düşürülmesi

İspanya notunun düşürülmesi

İspanya notunun düşürülmesi ve altın piyasası

İspanya notunun düşürülmesi ve altın piyasası

Altın piyasasını etkileyen haberlerle sizlerleyiz. Avrupa cephesini etkileyen önemli bir gelişme yaşandı. Gelişme dün piyasalar kapandıktan sonra gerçekleştiğinden yansımasının bugün olması beklenmektedir.

Düşen Euro fiyatları ile paralele olarak yükselen dolar fiyatları altın fiyatlarını aşağı çekmiş durumda.

Piyasa bir süredir ha geldi ha gelecek diye derecelendirme kuruluşu Moodys’in İspanya notu için değerlendirmesini beklerken S&P dün gece ABD piyasaları kapandıktan sonra İspanya’nın notunu 2 basamak indirerek BBB-‘ye çekti ve not görünümünü negatifte bıraktı.

Şu anda S&P’nin İspanya notunun “çöp” kategorisinin bir basamak yukarısında olduğunu ve Moodys’in de yakında değerlendirmesini duyuracağının altını çizelim.

Karar sonrası EURUSD yeni bir dip yaparken sonrasında tekrar 1.2850 üzerine çıkmayı başardı.

Şirket karlılıkları ile ilgili olumsuz beklentilerle ABD borsaları yine düşüş yaşadı ve S&P500 endeksi son bir ayın en düşük seviyesini gördü, olumsuz hava not indiriminin de etkisiyle Asya borsalarında da devam etti ve Asya endekslerinde genel olarak kırmızılar hakimdi.

Gecenin diğer gelişmelerinde Japonya’da makine siparişleri verisi %2.4 düşüş yerine %3.3 düşüş göstererek Çin ve Avrupa’nın olumsuz etkilerinin Japon üreticiler üzerindeki etkisini bir kez daha göstermiş oldu.

Gece olumlu gelişmeler de vardı; hem Brezilya hem de Güney Kore Merkez Bankaları beklendiği şekilde 25 baz puan faiz indirdiler.

Avustralya’da ise istihdam artışı 5 bin beklentiden de fazla 14.5 bin oldu ama bu rakamın tam zamanlı işlerdeki artışla gerçekleşmesi datanın göründüğünden daha iyi algılanmasını beraberinde getirdi. İşsizlik oranı ise katılım oranının artmasıyla %5.1’den %5.4’e tırmandı. Piyasa genel olarak istihdam verilerini beğenirken Audusd 1.0285 seviyesini gördü seans içinde.

Bugünün önemli verilerini 15.30’da göreceğiz; hem ABD hem de Kanda’dan gelcek ticaret verilerinin yanında ABD haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak.

Kaynak: Dönizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa