Ana Sayfa » Altın Yorumları » İstanbul altın borsasında fiyatlar yukarı yönde

İstanbul altın borsasında fiyatlar yukarı yönde

İstanbul altın borsasında fiyatlar yukarı yönde. uluslararası piyasalarda da yükselişine devam ediyor. Altın yatırımcısının dikkatli olması gerekmektedir.

Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporu:

“ALTIN TARİHİNİ YENİDEN YAZARKEN YATIRIMCILARINI SEVİNDİRİYOR

Salı günü altın yükselişe kaldığı yerden devam ederken, Euro/dolar paritesi ise Avrupa piyasalarının açılmasından itibaren geri çekildi ve önde gelen para birimleri karşısında değer kaybetmeyi sürdürdü.

Salı günü itibariyle ABD’nin borçlanma tavanının yükseltilmesine dair plan Başkan Obama tarafından imzalansa da bu kez küresel ekonomideki yavaşlama yatırımcıların yeni endişesi olarak kendini gösterdi. Seans sonuna doğru işlemleri hızlandıran Boğa piyasasıyla spot altın’ın fiyatı 40 dolar/ons’luk oynama ile 1662.88 dolar/ons’a ulaştı. Böylece altın, yüzde 2.5 oranındaki artışla 5 Kasım’dan bu yana en iyi günlük performansını gerçekleştirdi. Salı günü, dünyanın en büyük altın’a dayalı fonu olan SPDR Gold Trust rezervlerinin yüzde 1.4 yükseliş ile 1281.76 tona ulaştı. Altın’daki hızlı yükseliş gümüşü de peşinden sürükleyerek yüzde 3.8 artışla 40.98 dolar/ons’a taşıdı. Altın’da halen ciddi bir düzeltme hareketi gerçekleşmezken, 1700 dolar/ons telaffuz edilmeye başlandı bile. Sabah seansında 1673.18 dolar/ons’a ulaşarak yeniden rekor kırdı.

Bugün itibariyle beklenen ekonomik veriler Almanya ve Euro Bölgesi’nden PMI hizmetler, ABD’den MBA başvuruları, tarım dışı istihdam değişikliği, ISM endeksi, fabrika siparişleri şeklinde.

İstanbul Altın Borsası‘nda Salı günü, 479 kg altın ve 16 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Fiyatlar yukarı yönde hareket ederken, yatırımcılar pek aktif olamayarak işlem hacminin sığ kalmasına sebep oldu. Mücevher üreticilerinin neredeyse havlu atacak duruma geldiği piyasalarda yatırımcıların ise keyfi yerinde. Borsa’da en yüksek 1637dolar/ons kaydedilirken kapanış aynı seviyeden gerçekleşti. ”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa