Ana Sayfa » Altın Yorumları » Külçe altına ilgi artabilir, altın yükseliyor

Külçe altına ilgi artabilir, altın yükseliyor

Doların gerilemesi altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini olumlu etkilemekte ve altın fiyatlarındaki yükselişin de külçe altına olan ilgili arttırması beklenmektedir.
Altın piyasasında külçe altın fiyatları, gümüş fiyatlarıve gram altın fiyatları ile çeyrek altın fiyatlarını anlık olarak yukarıdaki bölümlerimizden takip edebilirsiniz:

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar artışla 1,666.10 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 10.57’de 1,665.98 dolardan işlem gördü. Paladyumun onsu ise yüzde 0.8 kadar değer kazanarak 12 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 672.25 dolara ulaşırken platinin onsu ise yüzde 1 kadar tırmanışla 5 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,538.25 dolara yükseldi.

ABD fabrika üretimi geçtiğimiz ay yüzde 0.9 tırmarak 2010’dan beri en büyük kazancı gösterirken inşaat sektörü ocak ayında dört yıldan fazlasının yükseğine çıktı. Dün euro karşısında 11 kasım tarihinden beri en çok düşüşünü gösteren dolar ise bugün açıklanacak olan işsizlik başvuruları verisinin öncesinde değişim göstermeden seyrediyor.

Altın kendini 1,650 dolar seviyesine oturtmuş görünüyor.” diyen Australia & New Zealand Banking Group Ltd analisti Nick Trevethan, “Son verilerle dolar biraz daha yer kaybederken külçeye olan ilgi için kapıları biraz daha açabilir.” yorumunda bulundu.

Dolar bu yıl euro karşısında yüzde 0.6 ve 6 majör para birimi karşısında da yüzde 0.3 değer kazanırken altın ise yüzde 6.3 artıda seyrediyor. ETF’deki altın varlıkları ise dün neredeyse dört haftanın yükseği olan 2,354.942 tona ulaştı.

Kaynak: BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa