Ana Sayfa » Altın Yorumları » KÜRESEL EKONOMİ YATIRIMCILARI REZERV PARAYA YÖNELTTİ

KÜRESEL EKONOMİ YATIRIMCILARI REZERV PARAYA YÖNELTTİ

Haftaya iyi bir giriş yapamayan altın’daki düşüş hareketi Salı günü de devam etti. Önceki gün Çin’in büyüme tahminini düşürmesinin ardından Salı günü Avrupa’nın daraldığını gösteren rapor ve Yunanistan’ın borcunun yeniden yapılandırılması konusundaki termini karşılayamayacağını düşünen yatırımcıların endişeleri bir kat daha arttı.

Altın ilk işlem saatlerinden itibaren kan kaybederken günün en düşük seviyesi olan 1663.72 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Gümüş’te de yüzde 3.5 oranında değer kaybı yaşanırken, paladyum ve platin de bu seneki en büyük günlük düşüşü kaydetti.

Rüzgar, rezerv para dolardan yana eserken, parite yüzde 0.8 değer kaybederek 1.3113’te dengelendi. Altın seansı 1674.30 dolar/ons’tan bitirerek yüzde 1.88 kayba uğradı. Altın teknik destek seviyesinin de altına gelerek yatırımcılarını üzse de, bir süredir pozisyon açmamış olanlar için ise harika bir alım fırsatı oluşturuyor. Bugün Almanya’nın 10 yıllık tahvil ihalesi, fabrika siparişleri, ABD’den Mortgage başvuruları, ADP tarım dışı istihdam ve ham petrol stokları piyasaların takibinde olacak.

Altın Borsası’nda seans sonuna doğru artan alımlarla en kötü işlem fiyatı olan 1672 dolar/ons’a kadar geri çekilen altın, günü bu seviyeden yüzde 1.5 kayıpla bitirdi. Bir kısım yatırımcı elindeki daha fazla zarar etmemek için altın’dan çıkarken toplamda yüzde 429 kg altın ve 2,141 kg gümüş el değiştirdi.
Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa