Ana Sayfa » Altın Yorumları » Libya gerginliği altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Libya gerginliği altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Libya gerginliği altın fiyatlarını nasıl etkiler? Konuyla ilgili altın yorumu ve petrol yorumunu sizlere sunuyoruz:

Libya’da yaşanan olaylar ve çok sayıda Türk şirketinin Libya’da iş yapıyor olması 5 yıllık Türk CDS’lerinin yükselmesine neden olurken, ABD tatili dolayısıyla hacimsiz eurobond piyasalarında fiyat Cuma günkü seviyelerine yakın seyrediyor.

Markit verilerine göre, Cuma günü New York kapanışında orta noktası 172.167 baz puan civarında olan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i, saat 1500’da 176.5 baz puan seviyesindeydi. Türkiye CDS’inin alış/satış spreadleri ise aynı saatte 169.65/178.35 baz puan aralığındaydı.

Bir bankanın eurobond ve CDS masası yetkilisi, “Yurtdışı piyasalar geçen haftalarda olduğu gibi bu hafta da ağırlıklı olarak Ortadoğu bölgesinde giderek artan karışıklıklardan etkileniyor. Bugün Libya’daki olayların gerginleşmesi ve pek çok Türk şirketinin yağmalanmış olması ve çalışanlarını güçlükle Türkiye’ye getirmeye çalışması Türk CDS’lerinin de 4 baz puan kadar yükselmesine sebep oldu” dedi.

Aynı bankacı, Ortadoğudaki gerginliğin tüm dünyada yakından takip edildiğini söylerken, “Ortadoğu ülkelerinde ülke notları olumsuz yönde değiştiriliyor. Aslında Ortadoğu krizi tüm gelişmekte olan ülkelerden yabancı paranın çıkışına ve gelişmiş ülke ekonomilerine dönmelerine neden oluyor. Yaşanan gerginliklerle beraber global olarak risk iştahının azaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle Türk CDS’lerindeki yükseliş bir süre daha devam edebilir” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, bugün Bahreyn’in notlarını ‘A-/A-2’ye düşürdü ve negatif izlemeye aldığını açıkladı.

PETROL 2.5 YILIN ZİRVESİNDE

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi karışıklığın yarattığı tedirginlikle vadeli işlemlerde Brent petrol 104.5 dolara çıkarken, ABD tipi ham petrolün varil fiyatı spot piyasada 3 dolarlık artışla 90 dolara dayandı. Brent petrol böylece Ekim 2008’den beri en yüksek seviyi görmüş oldu.

Bölgede isyan ateşinin hız kesmeden yayılması, güvenli liman olarak görülen altına da ilgiyi yeniden artırdı. Nisan teslimi altının onsu 1,405 dolara yaklaştı. Fiyatlar, Cuma günü 1,390 dolar civarında seyrediyordu.

İçerde ise Cumhuriyet altını 464 liradan alınıp, 476 liradan satılıyor. Çeyrek altında ise alış ve satış fiyatları ise sırasıyla 115 ve 118.5 lira seviyesinde bulunuyor.

Eurobond piyasalarında ise işlem hacminin düşük olduğunu belirten bir başka bankanın eurobond işlemcisi, “Bugün ABD ve Kanada piyasaları tatil. O nedenle gösterge eurobond ve diğer tüm tahvillerde fiyat ve getiriler yatay, Cuma günkü seviyelerinde az sayıda işlem görüyorlar” dedi.

Türkiye’nin 2030 vadeli gösterge eurobondu Cuma günü 163.24 dolar seviyesinde kapanırken, bugün 1500 itibariyle fiyatı 162.75/163.75 dolar ve getirisi ise yüzde 6.19/6.13 düzeyindeydi.

ThomsonReuters Creditviews verilerine göre, saat 1500 itibariyle tüm ülke CDS’leri içerisinde bugün Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i en aktif işlem gören 8. ülke olarak yer alıyor. Tüm dünyada en aktif işlem gören üç ülke CDS’i ise Filipinler, Kore ve Tayland.

Creditviews içinde yer alan Fitch Solutions Şirketi’nin günlük açıkladığı likidite skoru raporunda ise bugün aynı saat itibariyle likidite skorunda EMEA bölgesi CDS’leri sıralamasında ise Macaristan,Türkiye ve Rusya Federasyonu ilk 3 sırayı paylaşıyorlar.

Fitch Solutions şirketinin likidite skoru verisi, CDS spread kotasyonlarına giriş sıklıklarını baz alarak günlük analiz yapıyor.

Kaynak: borsa gündem


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa