Ana Sayfa » Altın Yorumları » LTRO ve Bernanke Günü

LTRO ve Bernanke Günü

Yuvarlak masamızda günün iki önemli olayını masaya yatırıyoruz.Önce bu iki önemli konu üzerine konuşalım.Sonra da kısa kısa yanıtlar alalım.Ltro ne anlama geliyor diyerek başlayalım söze.Evet ne anlama geliyor?

Uluç Şıkyıldız: LTRO 1..Aman ha Lehman sonrası başımıza sıkıntı gelmesin,ülkeler batmasın,finansal kuruluşlar çökmesin,Avrupa dibe gitmesin eylemi idi.Başarılı oldu.Önce faizler indi.Sonra bu ucuz faizle ciddi para verildi uzun vadede.LTRO 2 nin başarısı ya da başarısızlığını LTRO 3 var ya da yok diyerek değerlendireceğiz.Kısacası şu anda LTRO ihtiyacın olduğu ortamda parasal pompalama mıdır yoksa aynı zamanda krizle başetme yolu olarak seçilmiş bir eylem midir.Ona bakacağız.Çünkü şöyle birşey var LTRO içinde.Tamam bunu alanlar bir şekilde ihtiyacı var gibi algılanıyor ilk algı olarak ama sonuçta ucuz bir kredi varbunu alan gidip başka yerde kullandığı zaman bilançosunda kar yazacak.Bu da unutulmamalı.

Kemal Dişçi: FED in qe2 sinden daha büyük para olduğunun altını çizelim herbir LTRO’nun.Birincisi Yunanistan’da zarar yazan bankalara sunulmuş alın bunu yıpranmayın,ben sizden kötü teminat da alırım diyen bir babanın çağrısı gibi idi.Tam katılım oldu.Bugünkünde durum biraz farklı.Normalde bugün bunun etkisinin Yunanistan’a tahvil takasında evet anlamı taşıdığını da unutmamak gerek.% 50 saç traşı bir anda %53.5 oldu.Çatlak ses yok.Bunun LTRO etkisi ile olduğunu söyleyelim.Talep miktarının 500 civarında bir para pompalamaya yakın olacağını beklemek gerek.Ama ECB kalkıp 700 verirse ve talep 500 ü geçerse kötü sonuç çıkarmak gerek diye düşünüyorum.

Ulaş Akıncılar: Lehman konusu çok doğru bir benzetme, herkesin hemfikir olduğu konu çok büyük çaplı bir bankacılık krizinin kapısından dönüldü, ECB bankalara can simidi attı ama şunu da belirtelim bu iş sıkıntıları sadece erteledi, birçok banka yine sıkıntıya düşecek bu can simidi çekildiğinde. Şimdilik ise herkes memnun, borsalar tahviller ralli yaptı. Ne anlama geliyor LTRO, ucuz para anlamına geliyor bu para da yolunu bulup hisselere tahvillere emtialara gidiyor.

Kısa kısa sorular gelecek sizlere.O yüzden hemen Bernanke ile devam edelim.Bu gece köşeye sıkışacak mı?

Uluç Şıkyıldız:Bir kere şunu bilelim.Bernanke köşeye sıkışmaz.Çünkü elinde iyimserlik aşılayabileceği done de mevcut,korku salacağı da.Bernanke her yönden güçlü gidiyor toplantıya.Yunanistan konusu çözülmese idi sert tavrını tekrarlayabilir diye düşünebilirdik ama bugün durum farklı.Şimdilik Yunanistan birliğin içinde,Avrupa para

salıyor,hatta gelecek ay kurtarma fonlarının büyümesi gündeme gelecek.Bernanke Nisan için düğmeye basmayacaktır diye düşünüyorum.Masada olduğunu söyleyecek parasal genişlemenin.Bu kez tonu bir basamak altta kalırsa kendisini sıkıştıranlar da gülmüş olacak.Abd açısından rahat bir gün olur diye tahmin ediyorum.Ama Bernanke için yatırımcının pozisyon olarak da riske girmesini daha doğrusu pozisyonla konuşmaya girmesini de önermem.

Kemal Dişçi:FED gelecek verilerin petrol fiyatlarındaki artışla sıkıntıya gireceğini biliyor.Dünya genelinin de sıkıntı yaşayacağını biliyor.Emtialarda daha fazla bir strese sokacak bir açıklama yapmasını beklemiyorum.Ama evet bu Bernanke.Ortamda para çoğalmışken talep gören emtiaların fitilini yine ateşler mi bugün diye beklemek ve açıklamaları duymak gerek.
Ulaş Akıncılar: Petrol fiyatlarındaki artış ekonomiyi aşağı çeker bu da para pompalaması gerektirir tezi QE3 için teoride bahane olarak gösterilebilir ama çok tepki alır, QE iki defa emtia fiyatlarını arttırmıştı şimdi ateşe benzin atmaya benzeyebilir böyle bir hareket. Bence Bernanke “siz birkaç iyi dataya bakmayın ciddi sıkıntılar gelebilir biz tetikteyiz” diyerek son haftalarda söylediğinin çok dışına çıkmayacak.

Uluç Şıkyıldız:Bir de şu var tabi.Birinci sunumunda Bernanke galip çıktı.Sonrasında bakmayın bazı Fed üyeleri hala gerek yok parasal genişlemeye diyor ama Bernanke hakikaten galip çıktı o ilk sunumdan.O gün sıkıştırılırken verdiği yanıtlar tüm herkesçe artık parasal genişleme olmalı olmamalı tartışmasını bitirdi.Bunu başardı Bernanke.Şimdi ip kendi elinde.Ne zaman basmak isteyecek kendisi belirleyecek.Bunu başarmışken,herkes evet zamanı geldiğinde parasal genişleme olacak diye ikna olmuşken kalkıp bunu yarın hemen yapıyorum diyerek birtartışma ortamına atmaz kendini.

Peki günün soruları:LTRO ne kadar olur

Uluç Şıkyıldız:Yine 450-500 arası olur.

Kemal Dişçi: 500 ün üzerine şaşırmam diyeyim ben.

Ulaş Akıncılar: Ben de 400-500 arası kampındayım.

Diyelim ki 350 geldi iyi midir kötü müdür?

Uluç Şıkyıldız:Bence kötüdür.Benim ihtiyacım yok demek çözüm müdür sonuçta.

Kemal Dişçi:LTRO her şekilde iyimserliğe yorulabilir.Kötümserliğe de.350 de dersiniz ki aa demek çok az bankanın ihtiyacı var.Ama niye kar etmiyorlar sonucu da çıkabilir?

Ulaş Akıncılar: Bence düşük bir rakam kısa vadede olumsuz, tahviller düşer faizler artar bir miktar, borsalar düşer, pariteler düşer. Ama uzun vadede bankalarla devletler arasındaki birebir ilişkiyi düşük tutacağı için ve bankaları bilanço küçültmeye zorlayacağı için bence olumlu. Bunu söylerken tabi ki şünü belirteyim bizim işimiz kısa vade ile ama ucuz merkez bankası parasına bağımlı hale gelen bankaların oluşturduğu bir sistem er geç sıkıntıya girer, gerçek değil yapay çözümdür LTRO.

Yüksek talepte ne olur?Eurusd satış yer mi?

Uluç Şıkyıldız:Euro her şekilde satış yer.Piyasa sonuçta kar satışı için bahane arıyor.Mesele gidilen uç noktadaki satışın satış mı kar satışı mı olduğu ki bunu LTRO belirlemeyecek.Bernanke belirleyecek,Çin verisi belirleyecek.Ltro getiren etken.

Kemal Dişçi:Talep fazlalalığında otomatik olarak satış tuşları çalışır diye düşünüyorum.

Ulaş Akıncılar: İlk birkaç dakikalık reaksiyonu bir kenara bırakalım, bu iş bir şekilde QE’dir diyerek euro çaprazlarda ciddi satış yiyebilir. Eurusd’de 1.2650 den buraya kadar taşıyan bir kitle var onlar artık kaar alabilir bence de, bir de nerden ve ne zaman satsam diye bekleyen bir kitle var. 1.35 üzeri temizlenirse ben bu kitlenin taze satış pozisyonları açacağını düşünüyorum. Bu satışlar aşağılarda ciddi alışla karşılık da bulabilir ben çok şaşırmam. Ama rakamı görmeden piyasa tepkisini görmeden işlem yapmak kumar olur, biz kumarbaz değiliz. Bekleyip göreceğiz…

Emtialar ne olur?

Uluç Şıkyıldız:1790-1810 yasak bölge .Girmemek gerek.Gece sürpriz bitebilir.

Kemal Dişçi:Yüksek talep euroyu düşürür,ama borsayı sevindirir emtiayı sevindirir.1802 üstüne giderse altın baskı yiyebilir.

Ulaş Akıncılar: Şimdi ister istemez emtialarda bir beklenti oldu, teknik olarak olsa bile pratikte varlık alım programından (QE) bir farkı yok bu işin. Beklentiyi aldılar, gerçekleşeni ne ölçüde satarlar ona bakmak lazım. Bu işin kesinliği yok, birçok finansal kuruluş birçok farklı şey bekliyor ve sonuçlar hakkında da farklı yorumlarda bulunuyor LTRO için. Yani piyasa tepkisi şu olacak şu rakam karşısında demek zor.

Bernanke sonrası ne beklenmeli?

Uluç Şıkyıldız:LTRO sonrası optimum oluşursa Bernanke yaprak kıpırdatmaz.Ama oluşma ihtimali zor.Borsaya,emtiaya ve faizi yüksek bölgelere para geçişleri de var,ECB de park edilecek para artacak ve tabi ki tahvillere talep gelecek.Bernanke eğer ikinci döneme atmazsa parasal genişlemeyi keskin dille Bernanke çok fazla satış getirmez.

Kemal Dişçi:Piyasa gitmek istediği için gitti.Satış değil kar satışı beklemek gerek.Bunu Ltro yapmazsa Bernanke yapar.

Ulaş Akıncılar: Bernanke çok sahneye çıkmak istemeyecek bence, yani bu işten gündemde en az yer kaplayacak şekilde sıyrılmak ister diye tahmin ediyorum. Sonuçta geri adım atması zor öte yandan datalar da iyi son süreçte.

LTRO ve Bernanke..İkisi birden kime yarar..

Uluç Şıkyıldız:Çok zor soru.1.35 euro,1802 altın,13000 Dow…Hepsi söylemdi..Gerçek oldu diyebiliriz bugün.Dahası için daha farklı bir hava gerek diye düşünüyorum.Gitmemek gerek dahasına diyebiliriz gece sonunda.Bir tur daha emtiada değil paritelerde ve borsalarda beklenebilir belki ama geri mutlaka dönülecektir bu gidişlerden çünkü havanın yarattığı fiyatdengesi burası.Yukarısını mıknatıs gibi çeker.

Kemal Dişçi:Emtialar da pariteler de fiyatlandılar.LTRO hala euroya yarayabilir bu ihitmal gözardı ediliyor,satışın sınırlı kalacağını düşünüyorum.
Ulaş Akıncılar: Zor soru bence de. Dürüstçe söyleyeyim teker teker gelsinler diyorum ben. O kadar çok ihtimal var ki, arada önemli datalar da var. Çok dalgalı bir gün de yaşayabiliriz net bir yönün sağlanacağı bir gün de olabilir. Biz gün içi işlemlere girip çıktığımız için rahatız bu konuda. LTRO 1 trilyon da gelse 50 cent de gelse benim için çok farkı yok, çünkü LTRO’ya sinyalsiz gireceğiz “anında analiz et, paylaş, yatırımcına yön sağla, düdük çal” bizim yaptığımız iş bu yine aynısı olacak.

Son olarak Bej Kitap.

Kemal Dişçi:Çok kötü şeyler demez.Global olarak risklerin oluşabileceği konuya değinebilir.Yunanistan olsun petrol fiyatı olsun.Enflasyon başedilebilir düzeyde sonuçta henüz.Güven endeksleri iyi.tabi petrol artarsa başta güven endeksi çok kötü şeyler gelir.Konut sektörü bilindik konu.Kötümser kalmanın zararı yok.Parasal genişleme için ihityaç bazı şeylerin kötü olarak vurgulanması.Ama büyüme ve işgücü konularına da iyimser değinecektir.Dengeli olur.

Ulaş Akıncılar: Bej kitap son zamanlarda Belçika güven endeksi verisi kadar hareket sağlıyor gün içinde de çok hareket görüleceği için piyasa yorgun olur diye düşünüyorum. “Ekonomi toparlanma yolunda, olumlu şeyler var ama konut sektörü sıkıntı işsizlik yavaş düşüyor” söyleminde bir değişiklik beklemiyorum.

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa