Ana Sayfa » Altın Yorumları » Merkez bankalarının altına ilgisi

Merkez bankalarının altına ilgisi

Altın fiyatlarında Yunanistan krizi habrlerindeki çözüldü yönlü gelişmeler olumu etki yapıyor. Altının onsu 1741 doları aşmış durumda.
Merkez bankalarının altına yönelmesi altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Ünlü yatırımcı ve internet gazetesi yazarı Dennis Gartman, dünya merkez bankalarının altın alımına devam etmelerini bekliyor. Kıymetli sarı metal, dünya bankalarının rezerv bilançolarında daha çok yere sahip olmak için adeta bir savaş vermekte.
Gartman, mevcut yatırım araçlarını devletlerin gözünden inceleyerek sözde akılcı yatırımları sorguluyor: Avrupa’daki politik ve ekonomik karışıklık, ülkelerin rezervlerini Avrupa kaynaklı devlet iç borçlanma senetlerine kaydırmalarını engellemiş durumda. Oldukça spekülatif bir yatırım halini alan Avrupa bono ve tahvilleri, birkaç yüz baz puan fazla getiri sağlamak için fazlasıyla riskli hale geldi. ABD, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda bonoları daha emniyetli gibi görünse de getirileri oldukça düşük.

Gartman, son yıllardaki merkez bankası trendinin eurodan çıkarak altına yönelmek olduğunu belirtiyor. Deneyimli yatırımcı, altına dolar dışındaki kurlarda yatırım yapmayı tercih ettiğini ifade etmekte. Şu aralar Gartman, yen bazında altın alımına ağırlık vermiş durumda.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa