Ana Sayfa » Altın Yorumları » Merkez Bankası Faiz Koridoru Yorumu

Merkez Bankası Faiz Koridoru Yorumu

Merkez Bankası Faiz Koridoru ve PPK

Merkez Bankası Faiz Koridoru ve PPK

Günlük altın yorumları ve piyasa analizleri ile sizlerleyiz. Merkez bankasının faiz oranları analizi ve günlük altın yorumu aşağıda yer almaktadır.

TCMB, Fitch’den gelen not artırımından sonra ilk PPK toplantısını bugün yaptı ve kararlar biraz önce açıklandı.

Beklendiği gibi faiz koridorunu yukarıdan daraltmaya devam eden TCMB, gecelik borç verme faizini 50 baz puan indirerek %9.00 seviyesine çekti. Gösterge faizinde bazı kurumların beklentilerini boşa çıkaran TCMB, faizi %5.75 seviyesinde sabit bıraktı.

ROK oranlarında da değişikliğe giden merkez bankası TRY cinsinden yükümlülükler için ROK’u 0.1 puan artırırken, ALTIN cinsinden yükümlülükler için ise 0.2 puan artırdı. Bu ayarlama ile TCMB rezervleri toplamda 2.3 artmış olacak.

TCMB, önümüzdeki dönemde gecelik borçlanma faizinde ve gösterge faizinde ölçülü indirime gidebileceğini belirtti. Bu ifade aslında TRY’nin değerlenmesi durumunda TCMB’nin gösterge faizini indirerek harekete geçebileceği sinyalini veriyor. Yani aslında TRY’nin çok fazla değerlenmesini istemediğinin mesajını verdi merkez bankası.

USDTRY merkez bankasının gösterge faizinde indirime gitmemesi nedeniyle 1.7950 altına kadar geri çekildi. Fakat TCMB’nin güçlü TRY istemediğine tekrar dikkat çekiyoruz ve bu tür gevşemelerin alış fırsatı olduğunu düşünüyoruz.
Kaynak :Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa