Ana Sayfa » Altın Yorumları » Ocak Ayı FOMC Toplantılarının Altın Fiyatlarına Etkisi

Ocak Ayı FOMC Toplantılarının Altın Fiyatlarına Etkisi

ABD Merkez Bankası FED’in para politikası kurulu FOMC bugün 2 günlük toplantısına başlayacak ve para politikası kararını yarın 21.15’te açıklayacak.

Son toplantıda alınan kararlara bir bakalım önce:

*40 milyar dolar mortgage tahvillerinin yanında Twist operasyonunun bitirilip yerine 45 milyar dolarlık hazine tahvili alımına karar verilmiş yani parasal gevşemede bir ileri adım atılmıştı.

*”Faizler 2015 ortasına kadar sıfıra yakın kalacak” söylemi, “faizler işsizlik oranı %6.5’e düşene ya da enflasyon projeksiyonu FED hedefinin %0.5 üstüne (yani %2.5’e) çıkana kadar sıfıra yakın kalacak” ile değişmişti.

Aynı toplantıda ayrıca sonradan tutanakları okuyarak öğrendiğimize göre kurul içinde bir ayrışma yaşanmıştı. Varlık alım programının yıl sonunda önce hatta 2013 ortasından önce bitirilmesini isteyen üyeler vardı. Toplantı tutanaklarının açıklanması sonrası bu sebeple USD rallisi görmüştük.

Yarınki toplantıdan geçen toplantıda alınan kararlarda değişiklik yapmayan bir açıklama metninin çıkacağını düşünüyoruz.

Bunun iki sebebi var:

*Birincisi ekonomik görünümde çok büyük bir değişim olmadı. Olumlu sinyaller daha arttı ama geçtiğimiz yıllarda da ABD ekonomisi güçleniyormuş gibi gösterdikten sonra momentum kaybetti defalarca. Bu yüzden Bernanke, ekonomik toparlanmadan emin olmadan ayağını gazdan çekmek istemeyecektir.

*İkincisi ise FED’in dikkate aldığı enflasyon göstergeleri şu anda %1.4-%1.6 civarında yani %2 hedefinin altında.

Piyasanın beklentisi de herhangi bir değişim olmaması şeklinde olduğu için geçen toplantıda alınan kararların devamı piyasa için ekstra bir hareketlilik yaratmaz ama metinde FED’in varlık programından çıkışına yönelik hazırlık taşıyan cümleler yer alırsa o zaman büyük bir USD rallisi görürüz. Yine de bu ihtimalin düşük olduğunu düşünüyoruz. FED’in en önce gelen üç ismi, Bernanke, Dudley ve Yellen gevşek para politikasına oldukça bağlı isimler ve şu anda herhangi bir sıklaştırma hamlesini tartıştırmak istemeyeceklerdir.

Özetlersek; eğer beklediğimiz gibi bir metin çıkarsa bu durum USD için nötr olacaktır. Yani ALTIN, USDJPY, EURUSD açısından bu haftanın belirleyicisi FOMC değil Cuma günkü tarım dışı istihdam artışı ile işsizlik oranı verileri olacağa benziyor.

Kaynak:Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa