Ana Sayfa » Altın Yorumları » Piyasalarda bu hafta

Piyasalarda bu hafta

Piyasalarda Geçtiğimiz Hafta

Piyasalarda Geçtiğimiz Hafta

Geride bıraktığımız hafta içerisinde tüm yatırım enstrümanlarının seyri ve haftalık analizini sizlere sunuyoruz. Başta Dolar ve Euro olmak üzere para birimleri,  emtia cephesindeki gelişmeler,  petrol piyasasında son durum ve borsadaki verilerin analizi ile sizleri baş başa bırakıyoruz:

Para Birimleri: İşsizlik datası 8.3 gelerek doların moralini bozunca ve piyasa Avrupa’ya yönelik beklentilerini de fiyatlayınca Cuma günü gerileyen dolar endeksi haftayı 0.40% kayıpla 82.40 ın altında kapadı.Cuma ataklarının ardından Yeni Zelanda Doları bu hafta 1.21 % değer kazancı ile haftanın en çok kazanan para birimi oldu.

Onu Avustralya Doları %1 e yakın değer artışı ile izlerken bu Audusd nin üstüste 4. Zafer haftası oldu.Olimpiyatlarda oyunlarda yanan meşale para birimine yaramıyor raporumuza paralel pound Cuma günü geri gelme çabasına rağmen haftayı ekside kapatırken,euro son atağı ile 0.55 % haftalık değer kazancı yaşadı.

Haftanın dikkat çeken gelişmesi haftalardır yeni güvenli liman olarak ön plana çıkardığımız İsveç Kronunun bu hafta da %2.36 değer kazanması idi.Rupi %1 oranında değersizleşirken haftanın kazananlarından olan TL de İsveç kronu gibi uluslararası piyasada çok  çok işlem görmeyen ama değer kazancı ile dikkat çeken para birimi oldu.

Emtialar:Bu haftanın özelliği altın gümüş rasyosunun gevşemesi oldu.Altın %1 değer kaybı yaşarken haftalık bazda gümüş ise %1 e çok yakın bir değer kazanımı yaşadı.Kısacası 1620 de uyarı sebebine bağladığımız altının hem euro hem de gümüş bazında değer kaybını bu hafta içindeki geniş çerçevede sayılarla da gördük.Platinyum ve paladyum ..Diğer değerli metaller olarak haftayı eksi kapadılar.

Merkez Bankaları emtialara istediği morali vermeyince LME de işlem gören metaller ekside tamamladılar haftayı.Bakır,kurşun,nikel .. Çin’den gelen bu sene mısır üretimi iyi olacak haberine rağmen mısır haftayı kılpayı da olsa haftalık kazanım ile kaparken,buğday ve soya geçen haftaki kadar olmasa da haftayı kırmızı kapadılar.

Petrolde ise dalgalı bir hafta yaşandı ve son gün alımları ile crude %1 in üzerinde haftalık gelire ulaştı.

Borsalar:Borsalarda Çarşamba’nın umut kırıcı ,Perşembe’nin ise yıkcıcı havasını Cuma tamir etme çabaları Cuma kapanışlarına ralli getirirken,en büyük dalgalanma Perşembe %5 lik kayıp üstüne Cuma atağı ile İspanya’da oldu.

Dax haftalardır artı ve senelik bazda getiride uçuyor,en yakın rakibi CAC 40 endeksi kendisinin getirisinden çok uzakta.ABD borsaları ise Cuma ciddi alışlar ile en azından ufak da olsa bu hafta artıda kapadık dediler..

Kaynak: VennUS- Uluç SIKYILDIZ


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa