Ana Sayfa » Altın Yorumları » Q3 beklentisi zayıflayınca altın düşüyor

Q3 beklentisi zayıflayınca altın düşüyor

Q3 Beklentisi Zayıfladı

Q3 Beklentisi Zayıfladı

Piyasalar QE3 beklentisinin yarattığı hayal kırıklığıyla gerileme yaşıyor. Altın fiyatlarında hafta başında yaşanan yükseliş ve yukarı yönlü hareket bir türlü 1625 direncini geçemedi. Bu durum altına ilişkin düşüş sinyallerinin görülmesine sebep olmuş ve yatırımcılar kar realizasyonuna giderek altından çıkış yaptılar.

Ancak Amerika kaynaklı haberler ve açıklanan verilerin tahmin edilenden iyi gelmesi Q3 kararının ertelenebileceği fikrini desteklerken bu destekle güçlenen dolar altın fiyatlarını aşağı yönlü hareket etmesine neden olmaktadır.

An itibariyle altın fiyatları 1594 dolar seviyesine kadar inmiş bulunmakta. Bu düşüş altınla ilgili kötü senaryoların yeniden dillenmesine sebep olmakla beraber uluslar arası oynayan büyük oyuncuların altına yatırıma başladıkları bu saatlerde altının yeniden toparlanabileceği de ifade edilmektedir.

Aşağıda bugünkü altın yorumunu sizlere sunuyoruz:

ABD’den gelen verilerin olumlu olması piyasaların QE3 beklentisinin azalmasına neden oldu ve bu da altın fiyatlarında kar satışlarının oluşmasına neden oldu. Ancak bu düşüş sürpriz mi oldu sorusuna kocaman bir şekilde HAYIR diyebiliriz. Altın fiyatlarını son haftalarda dikkatle takip eden yatırımcılar günlük grafikteki üçgen formasyonun ne kadar önemli ve istikrarlı olduğunu görmekteler.

Özellikle de kanalın üst noktası olan 1625 direncinin bir türlü geçilememesi altın fiyatlarında kar realizasyonları başlamasının sinyallerini vermişti. Hal böyle olunca altın kısmi geri çekilmelerini gerçekleştirdi ve gün içinde 1607 dolar seviyesine kadar gerilemişti. ABD’den gelen verilerin de etkisiyle sert satışlarını sürdüren altın 1590 dolar seviyesine kadar satış baskısı ile karşılaştıktan sonra normal seyrine geri döndü ve şuanda da 1601 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Eğer üçgen formasyonuna devam edecekse altın fiyatları önümüzdeki günlerde kanalın alt noktası olan1578 desteğini test edebilir.

Gün içi al-sat gerçekleştirecek olan yatırımcılarımız ise 1608 direncini dikkatle takip etmelidir. Genel olarak dün    yaşanılan satışlardan etkilenen altın 1608 direnci altında kalmayı sürdürürse formasyon içi hareketlerinin sürmesine ve altın fiyatlarının kanalın alt noktası olan 1578 desteğini test edeceğini söyleyebiliriz. 1608 direncinin geçilmesi durumunda gün içi 1614 hedeflenirken net yükselişlerin oluşabilmesi için kanalın üst noktası olan 1625 direncinin geçilmesi gerekmektedir. 1 Eylül’de başlayacak olan Jackson Hole toplantısı ve 12-13 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşecek olan FED toplantısına kadar altın fiyatlarının 1625-1575 seviyeleri arasında hareket etmesi beklenilmektedir.

Pivot;1608

Destek; 1590-1584-1578

Direnç; 1608-1614-1618

Kaynak: GCM FOREX


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa