Ana Sayfa » Altın Yorumları » QE3 Bu Hafta Açıklanır mı?

QE3 Bu Hafta Açıklanır mı?

Altın piyasası bu hafta Bernanke’nin yapacağı açıklamaya kilitlenmiş durumda. Parasal genişlemenin kokuları yayılırken aşağıdaki analizde yapılan yoruma göre aslında bu hafta için QE3’ün açıklanmayabileceği burgulanmaktadır.

Bu anlamda altın için bazı yatırım uzmanları al önerirken bir kısmı da altının düşüş yaşayacağından hareketle pozisyonların kapatılması yönünde telkinlerde bulunuyorlar.

Konuyla ilgili altın yorumu aşağıda yer almaktadır:

Bu hafta 12 Eylül’de beklenen Almanya Anayasa Mahkemesi’nin ESM kararının ardından tüm gözler Bernanke üzerinde olacak. Perşembe günü gerçekleşecek Fed toplantısı aylardır konuşulan QE3 gelecek mi sorusuna cevap verecek belki de.

Bazılarına göre son gelen tarımdışı istihdam verisinin 96 binde kalması işsizlik oranının düşmesini gölgede bıraktı. Örneğin, JP Morgan ve Goldman Sachs, yayınladıkları raporlarda Fed’in bu hafta QE3 başlatmasıne neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar. Ancak işin diğer boyutlarını göz ardı etmemek lazım.

Bir kere beklenti altında gelse dahi son 30 aydır pozitif geliyor istihdam. Bunun dışında mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak bakıldığında istihdam artışı 252 bin olarak görülüyor. Yani yakın zamanda çok kötü verilerin geldiğini söylemek pek doğru değil.

Bunun dışında son birkaç toplantıda da dile getirildiği gibi, Fed’in bir para politikası değişikliğine gitmesi şu dönemde siyasi algılanma riski taşıyor. Daha önce hiçbir zaman seçim olduğu yıl Eylül ayı ile seçim arasında herhangi bir para politikası değişikliğine gidilmemiş.  Bu da bu hafta içerisinde bir QE3 kararını kısıtlayan nedenlerden.

Son olarak, son zamanlarda ABD’de hanehalkının en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi akaryakıt fiyatları. Gelecek bir QE3 kararı diğer emtia fiyatları ile birlikte petrol fiyatlarında da fırlamaya yol açacaktır. Dolayısıyla halktan gelecek tepkinin artması kaçınılmaz olur.

Şu halde, bu hafta içinde QE3 kesin açıklanacak demek biraz gerçek dışı açıklama kategorisine giriyor. QE3 ihitmali varolmasına var, ancak olmama ihtimali daha yüksek. Bu yüzden de altına gitmiyoruz. Üyelerimize de altın alışı önermiyoruz şu noktada.

Kaynak:www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa