Ana Sayfa » Altın Yorumları » QE3 kararı çıkarsa? 24 nisan altın yorumları

QE3 kararı çıkarsa? 24 nisan altın yorumları

Altın fiyatları en düşüş seviyelerden işlem görürken, dolara olan talebin hafta ortasından sonra altına yönelebileceği belirtilmektedir.
ABD’den gelecek olan olası bir QE3 kararına dönük bir açıklama tekrara altına yönelmeye sebep olacak ve altın fiyatları yükseliş gösterecektir.

Bernanke’nin çarşamba günü yapacağı açıklamada kaçınılmaz olarak parasal genişlemeyi gündemine alacağı yönlü yorumlar yapılmaktadır.

Aşağıda yer alan altın yorumu da bu noktada sizlere ışık tutacak bir niteliktedir.

24 Nisan altın yorumu yazımızın devamında yer almaktadır:    

Altın yatırımcıları makro veriler eksikliğinde aşağı ya da yukarı yönde önemli pozisyonlar almaktan çekiniyorlar. Cılız ralliler satışlara sebep olurken sığ ve düşük işlemli dip seviyeleri satın alma faaliyetlerinin dar bir aralıkta işlem görmesine sebep oluyor. Ama bu süreç haftanın ikinci yarısından itibaren değişebilir.

Öncelikle, altın fiyatı doların son günlerdeki yumuşak performansı ile yatay hareketinde destek buluyor. Haziran vadeli COMEX altın fiyatı 1631.20 -1659.60 dolar/ons bandında sıkışmış görünüyor. Dolar endeksi 80.00 endeks puan üzerinde (10 günlük hareketli ortalamaları) tutunmakta zorluk çekiyor. Bu hafta Fransa’daki seçim euro/dolar paritesini ve bunun sonucu olarak altını önemli ölçüde etkileyecektir.

İkinci olarak, bu hafta FED toplantısı sonucunda para politikasında bir değişiklik beklenmiyor. Konsensus düşük faiz oranlarının devam edeceği yönünde. Piyasalar Fed’in güncel ve ileriye dönük makro verilerde hassas ayar anlamındaki sözcüklerine odaklı olacaklardır. Son verilerde ABD ekonomisinde toparlamanın teklediği ve Fed’in üçüncü tur parasal genişleme için kapı aralığı bırakması altın için olumlu olacaktır.

Son olarak opsiyon piyasalarına bakalım. Altın fiyatının dar bir aralıkta ama oynak bir şekilde işlem görmesini opsiyon piyasalarından gözleyebiliriz. Çarşamba günü vadesi bitecek olan 1650.0 satım (put) opsiyonlarında açık pozisyon sayısı (OI) çok yüksek seviyede. Benzer pozisyonlar 1580.0-1600.0 satım opsiyonlarında da görülüyor. Alım opsiyonlarında ise 1650.0 ve 1675.0 kullanım fiyatlı opsiyonların sayısı bir hayli yüksek. Bu seviyelerin bankalar ve yatırımcılar tarafından savunulması Çarşamba gününden itibaren gündemden düşecek.

Teknik Analiz

Haftanın ikinci yarısından itibaren olası bir hareketlilik yön tayini için 1620-1670 dolar/ons seviyelerini test edebilir. Kırılma yönünde taraflı olmak gerekir ama herhangi bir yönde derin bir hareket olması için henüz erken. Haziran vadeli opsiyonların oynaklığı, volatilitesi (implied) düşüyor. Haziran vadeli COMEX  altın fiyatı  iki haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor ve bu haliyle düşme yönlü (bear) kamp avantajlı görünüyor. Amaçları önce 1623.60 ardından 04 Nisan dibi 1613 dolar/ons.

Geçen hafta takas rakamları hedge fon yöneticileri ve büyük spekülatörlerin net uzun pozisyonlarını artırdıklarını gösteriyor. COMEX’de net uzun pozisyonları 5352 kontrat artarak 142.000 kontrat’a yükseldi (uzun pozisyonlar–kısa pozisyonlar). Ancak bu artış dramatik değil.

Kaynak: Ateşan AYBARS – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa