Ana Sayfa » Altın Yorumları » Spot altında %1,5 oranına yakın bir yükseliş gözleniyor.- 03.01.2012

Spot altında %1,5 oranına yakın bir yükseliş gözleniyor.- 03.01.2012

Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürerken Ortadoğu’dan gelen haberler ve ABD’nin olası tedbirleri altın fiyatlarını yükseltiyor.
Ortadoğu’da İran’ın yaptığı tatbikatlar ve Nükleer çubuk tartışmalarının da etkisiyle altın fiyatlarında yükseliş gözleniyor.

ABD’nin yaptırım kararı alması altın fiyatlarını daha da yukarı taşıyacaktır.
Altın fiyatlarındaki hareketliliği ve gün içerisinde gelişen olayları, altın yorumu olarak sizlere aktaracağız:

İran’nükleer programına karşın Batı’nın uygulamak istediği yaptırımlara İran’ın karşı cevap vereceğini göstermesiyle birlikte Orta Doğu’da tansiyonun yükseleceği riski ile yatırımcı güvenli limana koşarken altın yükseliyor.

Spot altının onsu yüzde 1.4 kadar artışla 1,587.60 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 13.54’te 1,584.40 dolardan işlem gördü. Altının geçen haftaki işlemleri 11. yıl kazancını sınırlarken sarı metal geçtiğimiz yılı yüzde 10 artıda kapattı. New York Comex’te şubat teslimli altının onsu yüzde 1.2  tırmanarak 1,585.60 dolar oldu.

İran dün Atom Enerjisi Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, İran yapımı ilk nükleer yakıt çubuğunun Tahran’ın nükleer araştırma reaktörünün çekirdeğine yerleştirildiği belirtirken nükleer yakıt çubuğunun içinde zenginleştirilmiş uranyum olup olmadığı hakkında bilgi vermemişti. ABD ve müttefikleri İran üstünde nükleer program baskısını artırıyor.

Altın İran endişelerinden beslenirken bu yükselişte değer kazanan emtia ile  birlikte hareket ediyor oluşunun rolünü de hesaba katmak lazım.” diyen Australia & New Zealand Banking Group kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan,  “Altın her ne kadar son zamanlardaki performansına baktığımızda diğer emtia ile kıyasta ‘al birini vur ötekine’ durumunda olduğunu görsek de bu yıl göreceli olarak sarı metal üstündeki iyimserliğimizi koruyoruz.” yorumunda bulundu.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa