Ana Sayfa » Altın Yorumları » Yatırımcı altına yöneliyor

Yatırımcı altına yöneliyor

Düşük altın fiyatları yatırımcıyı altına yöneltmeye başladı. Sarı maden dün itibariyle geçtiğimiz 4 ay önceki rakamlara inince altın yatırımcısı altına yönelmeye başladı ve altın fiyatları da yükseliş gösteriyor.

Altının gramı 90 TL sınırına kadar geriledi ve buradan tepki alımları ile altındaki yükseliş 91 lirayı aşmış durumda.
Altın, dört ayın düşüğüne gerilemesinin yatırımcıya cazip gelmesi ile yükselişe geçerken Platin ve paladyum da değer kazandı. Altının değer kaybında Avrupa’nın siyasi ve ekonomik krizinin euroyu aşağı çekerken doları desteklemiş olması etkili oldu.

Spot altının onsu yüzde 0.3 artışla dört günde ilk kez yükselişe geçerek 1,594.25 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 11.04’de 1,591.93 dolardan işlem gördü.  The metal fell to $1,580.13 yesterday, the lowest since Jan. 3. Altının, sıçramanın belirtisi olabilecek dün 30 seviyesinin altında seyreden 14 günlük RSI’ı bugün 30.284 oldu. Yunan politikacıların seçimin ardından hükümet kurmada yeterli başarıyı gösterememesi üzerine ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkararılabileceği spekülasyonunun iyiden iyiye alevlenmesi ile yatırımcı dolara yönelirken altın ise haftanın ilk üç gününde yüzde 3.2 geriledi.

CITICS Futures Co analisti Xiang Nan konuyla ilgili “Altının kaybı çok hızlı ve çok büyük oldu. O yüzden yatırımcının alıma gitmesine şaşmamak lazım. Fakat görünen o ki dolar kısa vadede gücünü korumayı sürdürecek bu da altının kazancını sınırlayacaktır.” yorumunda bulundu.

New York Comex’teki haziran teslimli altının onsu dün 1,578.50 dolara geriledikten sonra 1,592.80 dolardan işlem gördü. Euro ise dolar karşısında son sekiz günde değer kaybı yaşadıktan sonra üç ayın düşüğünde seyrediyor.

Kaynak: BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa