Ana Sayfa » Altın Yorumları » Yatırımcılar yönelince sarı maden yükseldi

Yatırımcılar yönelince sarı maden yükseldi

Altın fiyatlarının yükselmesinni temel nedeni doların düşmesi sonucu yatırımcıların güvenli bir limana sığınma isteklerinden kaynaklanmaktadır.
Altın fiyatları ve altnı yorumlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz:

Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarına fon sağlamasının öncesinde yatırımcının zayıflayan dolar yerine altına yönelmesi ile altın üç ayın zirvesine yükseldi. Gümüş de beş ayın yükseğine ulaştı.

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar artışla 14 kasım tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,790.57 dolara ulaşırken Singapur’da ise yerel saatle 14.17’de 1,787.25 dolardan alıcı buldu. Külçe altının onsu şubat ayında yüzde 2.9 değer kazanırken bu yıl ise yüzde 14 artıda seyrediyor.

Avrupa Merkez Bankası, 29 Şubat Çarşamba günü ikinci kez Avrupalı bankalara ucuz para dağıtmaya hazırlanıyor. Merkez bankası, Euro Bölgesi’ndeki bankalar için ikinci uzun vadeli refinansman operasyonunu gerçekleştirecek ve düşük faizden 3 yıllık sınırsız kredi dağıtacak. İlk likidite operasyonu 21 Aralık’ta yapılmış ve bankalar 489 milyar euroluk kredi kullanmıştı. Program, Avrupalı bankalardaki güveni desteklemeyi hedefliyor.

Bloomberg’in veri tabanına göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,394.18 metrik tona geriledi. Varlıklar bu yıl yüzde 1.6 genişlerken 27 şubat tarihinde 2,398.161 metrik ton geriledi. Spot altının 14 günlük RSI’ı bugün 69.39 seviyesine yükselmesi altının gerilemeye başlayabileceğini işareti olabilir. New York Comex’teki nisan teslimli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek  1,787.80 dolardan alıcı buldu.

Kaynak BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa