Ana Sayfa » Altın Yorumları » Yeni haftaya başlarken altın piyasası

Yeni haftaya başlarken altın piyasası

Yeni haftaya başlarken altın piyasası

Altın Piyasası Yeni Haftaya Nasıl Başlıyor?

Yeni haftaya başlarken Ortadoğuda ısınan havanın haftayı belirgin bir şekilde etkileyeceğini belirtmeliyiz. İran ve İsrail arasındaki gerginliki başta petrol fiyatları olmak üzere tüm yatırım enstrümanlarını etkileyecek.

Hafta sonu ekonomik anlamda piyasaları etkileyecek oldukça az gelişme olurken daha çok jeopolitik gelişmeler etkili oldu.

ABD elçiliklerine karşı saldırılar ve protestolar bir süredir Orta Doğu’yu gergin tutarken esas sıkıntı İsrail-İran cephesinde oldu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın nükleer silah geliştimesine 6-7 ay kaldığını iddia ederek sert mesajlar verdi. İsrail-Obama ilişkisinin de oldukça gergin olduğu haberleri var. Yani İsrail, İran’a karşı önleyici bir saldırı için bastırıyor.

İran ise tehditlere geniş kapsamlı bir askeri tatbikat düzenleyerek cevap verecek. Bu aslında 25 Nato ülkesinin bölgede düzenleyeceği askeri tatbikata da cevap niteliğinde olacak.

İsrail’in yakında harekete geçebileceği gerginliğinin üzerine bir de Çin-Japonya gerginliği eklendi.

İki ülke arasındaki tartışmalı adalar Çin’de büyük protestolara sebep oldu. Binlerce insan Japon elçiliği önünde savaş istediğini haykırırken bazı Japon firmalarının tesislerine saldırılar oldu. Gerginlik, geçtiğimiz günlerde Japon hükümetinin özel mülk konumunda olan bu adaları Japon sahiplerinden satın alacağını duyurması ile başlamıştı.

Tüm bunlar yaşanırken İspanya ve Portekiz’de de yüz binler kemer sıkma politikalarına karşı sokaklardaydı Cumartesi günü.

Eurogroup toplantısından İspanya’nın duyuracağı yeni reformlarla kurtarma paketi istemeye yaklaşması, Yunanistan’a ek süre verilmesine yönelik açıklamalar gibi olumlu gelişmeler çıkarken bankacılık birliğine yönelik görüş ayrılıkları vardı ülkeler arasında.

Gece Asya borsaları QE3 dopinginin yanında bu gerginlikler ile karışık bir seans geçirdiler, bu sabah da Avrupa borsaları yine aynı etmenlerle Cuma zirvelerinin altındalar.

Ekonomik veri açısından sakin bir gün olacak. İşsizlik oranı bizim açımızdan en önemli veri olurken Euro Bölgesi ticaret ve cari denge verileri ile ABD New York imalat endeksi günün diğer öne çıkan verileri olacak.

Kaynak:Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa