Ana Sayfa » Altın Yorumları » Yunanistan Krizi ve LTRO

Yunanistan Krizi ve LTRO

Der Spiegel’in başlığını sevdik..Onu kullandık..Çünkü Avrupa’da zaman risk içeriyor…İşler iyiye mi gidiyor..Kötüye mi?

Yunanistan kurtarıldı ve İtalya ile İspanya’nın düzelme sürecine girdi havası ile euro bölgesinde renk pembe hava bahar havası.

Dün Almanya parlemento başkanının “yeni bir atılımdayız”açıklaması da bu bahar havasının göstergesi.Öyle ki EFSF için katı düşünen Almanya’dan bile kurtarma fonlarının toplam miktarı 700 milyara çıksın,EFSF ve ESM birleşsin güvenlik duvarı arttırılsın sözleri geliyor.

Merkel ise zaman sürecinin farkında.Bu zamanı iyi kullanmalıyız çünkü aksi takdirde dünya bize güvenmeyecek derken Barroso büyümenin önemine vurgu yapıyor ve bu artan likidite ortamında büyüme şart ifadesi kullanıyor.

LTRO’ya talep bu sefer daha da yüksek oldu ve tahvil faizleri kritik seviyelerin altına indi, fakat artık bankalarla devletler iyice iç içe geçmiş durumdalar… Yani bankalar yüksek kaldıraç kullanarak devlet tahvillerine yaatırıyorlar bu parayı, tahvillerde bir miktar düşüş, faizlerde bir zıplama ise bilançoları çok ciddi etkilenecek durumda.

Bankalarla devletlerin kaderi artık bir, eğer sıkıntı olursa tahvil faizleri tekrar tırmanışa geçerse krizin büyüklüğü hayalleri zorlayacak seviyede olabilir. Bunun olmaması için bölgenin büyümesi lazım…

Almanya’dan sabah gelen perakende satışlar ise beklentinin çok ötesinde kötü…

Der Spiegel yazısının arasında kriz sadece küçük bir mola mı verdi diye soruyor…

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa